Polazak djeteta u vrtić je velika prekretnica u životu svakog djeteta, a i u životu roditelja. Naime polazak u vrtić ili jaslice predstavlja uglavnom prvi izlazak iz porodične sredine i prvo odvajanje od roditelja na duže vrijeme. To je
ujedno i prvi korak u ravijanju samostalnosti djeteta i socijalizaciji sa vršnjacima. Mnoga pitanja u ovom periodu nameću se roditeljima: zašto dijete plače, koliko dugo plače, da li se to dešava i drugoj djeci, koliko obično traje adaptacija na vrtić, šta je može učiniti lakšom, da li od svega da odustanu i pokušaju ponovo sledeće godine itd.
Za roditelje je važno da znaju da je izvjesna doza straha od odvajanja uobičajena jer vezanost za porodicu na ranom uzrastu razvojno uslovljena. Stoga je odbijanje odlaska u vrtić vrlo česta gotovo uobičajena reakcija djeteta. Odvojena od porodice djeca stupaju u novu i nepoznatu sredinu u kojoj važe drugačija pravila i ritam života koji se može znatno razlikovati od dotadašnjeg.
Proces adaptacije na vrtić je individulan, razlikuje se od djeteta do djeteta i uslovljen je brojnim činiocima. Adaptacija na vrtić može trajati od 10 do 40 dana u zavisnosti od uzrasta i individualnih karakteristika djeteta ali i od načina na koji su roditelji pripremili dijete za polazak u vrtić. Smatra se da adaptacija nije završena kada dijete prestane da plače i negoduje vać kada sa zadovoljstvom dolazi u svoju grupu, prihvata vaspitačice i vršnjake i slobodno izražava svoje emocije, potrebe i mišljenje.
Vaspitačice i medicinske sestre u vrtićima obučene su i imaju iskustvo u radu sa djecom u periodu prilagođavanja na vrtić. Najprije imaju i vještine da razumiju djecu, njihova osjećanja i potrebe, a i reakcije prilagođavanja su očekivane posebno u septembru mjesecu pa se prave posebni planovi, osmišljavaju aktivnosti kako i bi se dijete lakše odvojilo od roditelja i što prije : naviklo na kolektiv.
U periodu adaptacije vaspitačice planiraju i rad sa roditeljima – individualne razgovore i roditeljske sastanke. Kontakti vaspitačica i roditelja su prilika kada roditelj treba da da osnovne informacije o zdravstvenom stanju djeteta, navikama u ishrani, spavanju, preferencijama i sve ostale informacije koje su bitne za adaptaciju i boravak djeteta u vrtiću. S druge strane roditelj od vaspitača može da dobije informacije o svom djetetu, grupi u kojoj će dijete boraviti, programu rada, dnevnom rasporedu aktivnosti, ishrani. Takođe to je prilika da se između vaspitača i roditelja razvije odnos saradnje i međusobnog povjerenja a sve u najboljem interesu djeteta.
Ukoliko roditelj ima potrebu može razgovarati sa članovima stručne službe o specifičnim potrebama djeteta, o mogućem invaliditetu planu adaptacije, o svojim potrebama u odnosu na vrtić i svim ostalim pitanjima koja bi bila važna za dijete.
Da bi djetetu i sebi olakšali adaptaciju na vrtić pripremite dijete na novu situaciju:
Djetetu je za boravak u vrtiću potrebno:
Za jaslični uzrast
Za vrtić
JPU “Dragan Kovačević” – Nikšić
Kosovska bb
Tel/fax +382 40 243 520
e-mail: vrtic-nk@t-com.me
web: www.dragankovacevic.me
facebook: JPU-Dragan-Kovačević-Nikšić